а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наопачки

Вид збор: Прилог
Ранг: 20852
наопаку
Англиски: backwards
Примери:
Овдека е наопачки - од езерото истекува река, наместо да се влева во него.
Го читав наопачки за да разберам што пишува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК