а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наора

наораат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изора доволно, колку што треба, или многу.
Англиски: plough Албански: lëvroj mjaft
2. (се наора) Се задоволи, се наработи со орање.
Англиски: plough Албански: lëvroj shumë
Изведенки
наорува несв.
(се) наоруваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК