а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наоружување

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 29370
1. Воено оружје или опрема.
Англиски: arms Албански: armatim
Употреба: Воен термин
2. Процес на снабдување со оружје и друга опрема за војување.
Англиски: armament Албански: armatim
Употреба: Воен термин