а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напазари

напазарат
Вид збор: Глагол, свршен
Накупи доволно или големо количество (обично на пазариште) разни работи.
Англиски: shop Албански: blej, pazaris
Употреба: Економија
Изведенки
напазарува несв.
напазаруваат