а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напакости

напакостат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10625
Направи некому пакост, нешто лошо.
Англиски: harm
Примери:
Чувај се од него, може да ти напакости нешто.
Изведенки
1. напакостува несв.
напакостуваат
2. напакостување ср.
глаг. им.