а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напалм

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23941
Материја што се користи за запаливи бомби.
Англиски: napalm
Употреба: Воен термин
Примери:
напалм-бомба