а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напара

мн. напари
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 39109
Лошо, горчливо доживување.
Примери:
Знам од моја напара, не е добро толку млада да се мажи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК