а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напари

напарат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 41398
1. Стави нешто на пареа да се стопли, да прими влага.
Англиски: steam Албански: avulloj
Примери:
Го напари лебот да омекне.
2. Доживее нешто лошо, непријатно.
Англиски: burn Албански: përvëloj, digjem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ама се напаривме со продажбата.
3. (се напари) Се изложи, се стопли на пареа.
Англиски: steam Албански: avullitem, pravullitem
4. (се напари) Доживее нешто непријатно, лошо.
Англиски: burn Албански: përvëlohem, digjem
Употреба: Преносно значење
Изрази
Човек откако ќе се напари на млекото, дува и на матеницата (посл.).
Изведенки
1. напарува несв.
(се) напаруваат
2. напарување ср.
глаг. им.