а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напасник

мн. напасници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 48958
1. Тој што прави напаст над некого, над нешто.
Албански: grabitës
Примери:
Одвај се спасил од напасниците што сакале да го ограбат.
2. Здодевен, премногу натраплив човек.
Англиски: pest Албански: i bezdisshëm
Употреба: Преносно значење
Примери:
Кога ќе ти дојде тој напасник, ти отиде времето.
Изведенки
напасница ж.
мн. напасници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК