а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напаствува

напаствуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 32490
1. Прави, предизвикува напаст, нешто лошо, некому.
Албански: bën keq, ngacmon, sulmon
Примери:
И во затворот не се смири, ги напаствуваше сите без причина.
2. Додева, досадува некому.
Англиски: pester Албански: bezdis
Употреба: Преносно значење
Изведенки
напаствен прид.