а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напаст

мн. напасти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15239
1. несреќа, беда, зло
Англиски: pest Албански: fatkeqësi, mjerim
2. Некој или нешто што претставува напаст од кој е тешко да се ослободиш.
Англиски: pest Албански: murtajë, bezdi
Примери:
Скакулците беа напаст за полето.
Тој е вистинска напаст.