а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напатен

напатениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 14539
Што се напатил многу.
Англиски: suffering
Примери:
напатен народ, напатена земја
напатен човек, напатена душа
Изведенки
напатеност ж.