а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напати

Вид збор: Прилог
Ранг: 5813
понекогаш, не постојано, не секогаш
Англиски: sometimes
Примери:
Напати ќе го чуев како си потпевнува.
Напати стануваше неподносливо.
Имаше обичај напати да зборува тивко, одвај чујно.
Се обидуваше напати со нешто да ни помогне.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК