а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напати

(се) напатат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 40710
Пропати многу, се намачи.
Англиски: suffer
Примери:
Во војната се напативме сите.