а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напевен

напевниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на напев, мелодиски.
Англиски: melodious
Употреба: Музика и танц
Примери:
Напевна и говорна страна на песната.
Напевен глас.
Изведенки
1. напевно прил.
Пример: Напевно почна да ги чита стиховите.
2. напевност ж.