а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напере

наперат; напери, наперете; направ, напраа; напрал; напран; (ќе) наперев, (ќе) напереа; (ќе) наперел; наперен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 54639
1. Испере доволно или многу, големо количество.
Англиски: wash Албански: laj mjaft
2. (се напере) Се наработи со перење, помине долго време во перење.
Англиски: wash Албански: laj shumë
Изведенки
1. наперува несв.
(се) наперуваат
повт.
2. наперување ср.
глаг. им.