а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напери

наперат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 33240
Насочи, наврти пушка, топ, стрела, поглед кон некого, кон нешто.
Англиски: direct
Примери:
Ја напери пушката и влезе во куќата.
Ги наперија топовите кон калето.
Очите ги напери кон толпата, барајќи да го види меѓу луѓето.
Изведенки
1. наперува несв.
наперуваат
2. наперување ср.
глаг. им.