а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наперка

наперкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Нагнете, напика во нешто.
Англиски: stuff Албански: fus, trus, rras
Употреба: Разговорно
Примери:
Наперка во вреќата се што можеше да носи.
2. (се наперка) Се натрупа, се насобра множество луѓе.
Англиски: crowd Албански: tuboj, mbledh
Употреба: Разговорно
Примери:
Се наперкаа сите во собата.
3. (се наперка) Се испрејаде, се нагнете од јадење.
Англиски: stuff Албански: ngopem, rrasem
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Изведенки
наперкува несв.
(се) наперкуваат