а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напипа

напипаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16582
1. Најде, пронајде нешто со пипање.
Англиски: find Албански: gjej duke prek
Примери:
Полека ја напипа вратата во темницата и ја отвори.
Одвај успеа да му го напипа пулсот.
2. По некакви знаци насети, открие нешто.
Англиски: sense Албански: hetoj, diktoj, ndjej
Употреба: Преносно значење
Примери:
Напипал дека тука нешто се подготвува.
Изведенки
1. напипува несв.
напипуваат
2. напипување ср.
глаг. им.