а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напише

напишат; напишам, напиши, напишете; напишав, напишавме, напишаа; напишал; напишан; (ќе) напишев, (ќе) напишеа; (ќе) напишел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 550
1. Испише со букви или со бројки.
Англиски: write Албански: shkruaj
Употреба: Образование
Примери:
Си го напиша името.
Тоа што го кажа напиши го.
Напиши ја задачата на табла и реши ја.
2. Состави, заврши со пишување некаков текст.
Англиски: compose Албански: shkruaj
Примери:
Напише писмо.
Напише песна.
Напиша роман.
Изведенки
напишува несв.
напишуваат