а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напласка

напласкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Нафрли, натрупа кај било, без ред.
Англиски: pile up Албански: hedh, rras
Примери:
Ги напласка алиштата на креветот и така ги остави.
Во собата се беше напласкано, немаше каде да се згазне.
2. Назборува бесмислици, сѐ и сешто.
Англиски: talk nonsense Албански: llomotis
Употреба: Преносно значење
Изведенки
напласкува несв.
напласкуваат