а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наплеска

наплескаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 54630
1. Исплеска нешто доволно, колку што е потребно.
Албански: shtyp, ngjesh
2. Измава со шлаканици.
Англиски: slap Албански: rrah me shuplakë, shapullit
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го наплеска детето.
Изведенки
1. наплескува несв.
наплескуваат
2. наплескување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК