а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напнат

напнати
Вид збор: Придавка
Ранг: 5504
1. Силно оптегнат.
Англиски: tight
Примери:
напнато јаже
напната жица
напната кожа
2. Што е во состојба на душевна напрегнатост.
Англиски: tense
Употреба: Преносно значење
Примери:
напната атмосфера (во колективив)
напнати нерви
напнати односи
Изведенки
напнатост ж.