а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напне

напнат; напни, напнам, напнете; напнав, напнаа; напнал; напнат; напнев, напнеа; напнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 11319
1. Силно оптегне (лак, жица, платно).
Англиски: tighten Албански: shtërngoj
Примери:
Ветрот ги напна платната и коработ мирно заплови.
2. Направи силен телесен напор, запне со cите сили.
Англиски: strain Албански: dëmton
Примери:
Напна со сета сила да ја помести колата.
3. напрегне, сосредоточи
Англиски: strain Албански: dëmtoj
Примери:
Слушаше со напнато внимание.
4. (се напне) се оптегне
Англиски: stretch Албански: shtrihet
Примери:
Под тешкиот товар јажето се напна и се скина.
5. (се напне) Се напрегне, направи силен напор.
Англиски: strain Албански: tendos
Примери:
Детето се напна со сета сила и му се истргна од рацете.
Изведенки
1. напина несв.
(се) напиваат
2. напинање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК