а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напокрие

напокријат; напокриј, напокријте; напокрив, напокрија; напокрил; (ќе) напокриев, (ќе) напокриеја; (ќе) напокриел; напокриен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 33226
1. Покрие добро, доволно.
Англиски: cover Албански: mbuloj mjaft
Примери:
Го напокри детето и го остави да спие.
Ги напокри крушите со слама да втасаат.
2. Покрие повеќемина или повеќе нешта.
Англиски: cover Албански: mbuloj
3. (се напокрие) Се покрие добро, доволно.
Англиски: cover Албански: mbulohem
Примери:
Се напокри и брзо заспа.
Изведенки
1. напокрива несв.
(се) напокриваат
2. напокривање ср.
глаг. им.