а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наполица

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Договор за работа со туѓ имот (земја, добиток) при што заработеното се дели на наполу меѓу работникот (наполичарот) и сопственикот на имотот.
Албански: meslin
Употреба: Архаизам , Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК