а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напомни

напомнат; напомнив; напомнивме; напомнил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 27292
Спомене нешто, потсети.
Англиски: remind
Примери:
Патем, напомни дека извозот можел да биде и поголем.
Да ви напомнам дека за нас утре е работен ден.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК