а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напореден

напоредниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 31804
1. Што е во целата должина на иста оддалеченост со друг, што не се пресекува.
Англиски: parallel
Примери:
Напоредни линии.
2. Што е споредлив, заменлив со друг, што се случува истовремено со друг.
Англиски: comparable
Употреба: Преносно значење
Примери:
Напореден текст.
Напоредни примери.
Напоредни настани.
Напоредни промени.
Изведенки
1. напоредно прил.
Пример: Напоредно работи две работи. Тие зборови напоредно се употребуваат.
2. напоредност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК