а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напоруча

напоручаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 26065
1. Даде некому поручек, појадок.
Англиски: breakfast Албански: ha mëngjes, kafjall, sillë
Примери:
Ги напоруча децата.
2. (се напоруча) Поруча, појаде, се најаде наутро.
Англиски: breakfast Албански: ha sillë, kafjall mirë
Примери:
Напоручај се убаво, те чека долг пат.
Изведенки
напоручува несв.
(се) напоручуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК