а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напрати

(се) напратат
Вид збор: Глагол, свршен
Се навикне, добие навик да прави нешто (обично непожелна).
Англиски: overcome
Примери:
Се напрати од кој било да бара пари назаем.
Се напрати на питање.
Се напрати на таа работа, не ја остава.
Изведенки
1. напратува несв.
(се) напратуваат
2. напратување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК