а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напраши

напрашат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 42121
1. Нанесе прав на нешто.
Англиски: dust Албански: pluhëroj, bëj me pluhur
Примери:
Не треси го чаршафот тука, ќе нѐ напрашиш.
2. Посипе со прашок.
Англиски: spray Албански: pluhëroj, hudh pluhur
Примери:
Ги напрашив цвеќињата против вошки.
3. Со копање растресе земја, спраши (пипер, афион).
Англиски: verticulate Албански: prashit
Примери:
Го напраши пиперот.
4. (се напраши) Си нанесе прав, се испраши.
Англиски: dust Албански: pluhërohem
Примери:
Внимавај, да не се напрашиш.
Изведенки
1. напрашува несв.
(се) напрашуваат
повт.
2. напрашување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК