а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напрегнат

напрегнати
Вид збор: Придавка
Ранг: 12418
Што е во состојба на краен напор.
Англиски: tense
Примери:
напрегнат израз (на лицето), напрегната атмосфера
напрегната работа, напрегнати нерви
напрегнат поглед, напрегнато исчекување
Изведенки
1. напрегнато прил.
Пример: Напрегнато слушавме за да чуеме нешто.
2. напрегнатост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК