а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напречен

напречниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 31852
Што е поставен, направен напреку, не по должината.
Англиски: crosswise
Примери:
напречен пресек, напречна улица
напречна греда
Изведенки
напречно прил.
Пример: Напречно ги постави елементите.