а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нареден

наредни
Вид збор: Придавка
Ранг: 1718
Што е на ред, следен, иден (во просторот и во времето).
Англиски: next Албански: vijues
Примери:
Со нетрпение ја чекаа наредната смена.
Во наредната година се запишал на студии.
Во наредните денови ќе биде постудено.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК