а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нареди

наредат; наредил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 996
1. Стави, размести во определен ред.
Англиски: arrange Албански: urdhëroj
Примери:
Го нареди по височина меѓу првите.
Ги нареди книгите по писатели.
2. Суреди, намести (соба, куќа).
Англиски: order Албански: rregulloj
Примери:
Му ја исчисти и му ја нареди собата.
За празникот убаво ја нареди куќата.
3. Среди, уреди, доведе во добра состојба.
Англиски: arrange Албански: rregulloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Јас ќе ја наредам таа работа.
Убаво си го наредил животот.
4. Дотера, украси некого или нешто.
Англиски: decorate Албански: stolis, rregulloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ја наредил како кукла.
Алтани ќе те наредам.
Убаво сте ја наредиле елката.
5. (се нареди) Застане во ред.
Англиски: line up Албански: reshtohem, renditem
Примери:
Војниците со трчање се наредија во два реда.
6. (се нареди) Добро се намести, дојде до добро место во службата, во работата.
Албански: u rregullua
Употреба: Преносно значење
Примери:
Слушам, убаво си се наредил на работа.
7. (се нареди) Се дотера, се уреди, добро се облече.
Албански: rregullohem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Многу убаво си се наредила, сигурно вечер многумина ќе те бендисаат.
8. Издаде, даде наредба.
Англиски: command Албански: urdhëroj, komandoj
Примери:
Командирот нареди да се подготват сите за долг марш.
На селаните им наредија да ги товарат вреќите во камионите.
Изведенки
1. наредува несв.
(се) наредуваат
2. наредување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК