а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наредник

мн. наредници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7534
1. Најстар по чин подофицер во југословенската војска до 1941 година.
Англиски: master sergeant Српски: наредник Албански: rreshter
Употреба: Архаизам , Воен термин
2. помлад офицер
Англиски: junior officer Албански: rreshter, oficer më i ri
Употреба: Воен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК