а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наред

Вид збор: Прилог
Ранг: 44999
По ред, еден по друг, во некаков редослед.
Англиски: in rows
Примери:
Ги примаше сите наред.
Куќата им беше наред со куќите на побогатите во градот.