а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нареже

нарежат; нарежи, нарежете; нарежав, нарежаа; нарежал; нарежан; нарежев, нарежеа; нарежел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 35838
1. Со режење добие доволно парчиња, делови од нешто.
Англиски: slice Албански: pres
Примери:
Нареже леб.
2. Малку засече по површината на едно или на повеќе места.
Англиски: cut Албански: pres
3. Наостри (молив и сл.).
Англиски: sharpen Албански: mpreh
Изведенки
1. нарежува несв.
нарежуваат
2. нарежување ср.
глаг. им.