а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нареси

наресат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 39229
1. накити, украси
Англиски: decorate Албански: stolis, zbukuroj
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Ја нареси уздата на коњот со китки и разни мониста.
2. (се нареси) се накити, се украси
Албански: stolisem, zbukurohem
Изведенки
наресува несв.
(се) наресуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК