а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наретко

Вид збор: Прилог
Ранг: 39654
1. Оддалечено едно од друго, не густо.
Примери:
Многу наретко го насадил пиперот.
2. Одвреме навреме, не често.
Англиски: seldom
Примери:
Сега наретко доаѓаат, не како порано.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК