а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нарече

наречат; наречам, наречи, наречете; нареков, нарекоа; нарекол, нарекло, нарекле; наречев, наречеа; наречел; наречен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 1216
1. Даде име, прекар, назив, на некого или на нешто, именува некако.
Англиски: name Албански: quaj, emërtoj
Примери:
Жената ја нарече страдалница, и не згреши.
Нѐ нарекоа прости, варвари, а ни го крадеа културното богатство.
Тој метеж го нарекоа преселба.
Цвеќето што го носеше го нарекле обетка.
2. Намени, определи за кого е нештото.
Англиски: name Албански: dedikoj
Примери:
Тоа беше наречено за тебе, а друг го зеде.
3. Се нафрли со зборови на некого, му рече многу нешта.
Англиски: call names Албански: them
Примери:
Му нареков сѐ што мислев, па што сака нека прави.
4. Претскаже судбина некому.
Англиски: predict Албански: parashikoj
Употреба: Архаизам
5. (се нарече) Се именува со некакво име, назив.
Англиски: call Албански: thërret, quaj
Изведенки
1. наречува несв.
(се) наречуваат
2. наречување ср.
глаг. им.
3. нарекува несв.
(се) нарекуваат
4. нарекување несв.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК