а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наречница

мн. наречници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 23185
1. (обично во мн.) Според народното верување, три женски суштества што на третата вечер од раѓањето му ја определуваат судбината на детето.
Англиски: fairy Албански: zana që caktojnë fatin e fëmiut
2. Таа што му е од судбината определена на момчето да му стане сопруга.
Албански: fati i djalit, nafaka