а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наречје

мн. наречја
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 3761
Група месни говори, во рамките на општонародниот јазик, што се обединуваат меѓу себе по ред заеднички јазични црти.
Англиски: dialect
Употреба: Лингвистика
Примери:
Западномакедонско наречје.
Југоисточно македонско наречје.