а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нарипа

нарипаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22547
1. Се нафрли на некого, нагло нападне.
Англиски: jump Албански: vërsulem
Примери:
Нарипаа од сите страни да го фатат.
2. За множество - стане веднаш, за миг се најде на нозе.
Англиски: jump Албански: kërcej, hidhem
Примери:
Кога влезе капетанот, сите нарипаа.
3. (се нарипа) Со рипање се задоволи, помине доволно време во рипање.
Англиски: jump Албански: kërcej mjaft
Изведенки
нарипува несв.
(се) нарипуваат
повт.