а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наркодилер

мн. наркодилери
Вид збор: Именка, машки род
Тој што се занимава со растурање, продавање наркотици; продавач на дрога.
Англиски: drug dealer
Употреба: Правда
Изведенки
наркодилерство ср.
Пример: црна точка на градот каде што цути проституцијата и наркодилерството