а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наркоман

мн. наркомани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11663
Тој што е зависен од наркотици.
Англиски: drug addict
Употреба: Медицина
Изведенки
1. наркоманка ж.
мн. наркоманки
2. наркомански прид.
наркоманскиот
Што се однесува, што припаѓа на наркоман и на наркоманка.