а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наркотизира

наркотизираат; наркотизирајќи; наркотизиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Опие, опива некого со наркотични средства, со наркотици.
Англиски: intoxicate Албански: narkotizoj
2. (се наркотизира) Земе, зема наркотични средства, наркотици.
Албански: narkotizohem
Изведенки
наркотизирање ср.
глаг. им.