а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нароглив

нарогливиот
Вид збор: Придавка
кривоглед, шашлив
Англиски: cross-eyed
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Беше нароглив, па човек не беше никогаш сигурен дали гледа во него или во некој друг.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК