а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нарогуши

(се) нарогушат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 39657
Се накостреши, се наостри.
Примери:
Капетанот се нарогуши, им се закани.
Изведенки
нарогушува несв.
(се) нарогушуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК