а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

народи

народат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 28525
1. Роди многу, голем број (деца) или големо количество (грозје, плодови).
Англиски: bear Албански: lindë, pjellë
Примери:
Уште млади ќе се оженат и ќе народат седум-осум дена.
Годинава праскиве народија како никогаш досега.
2. (се народи) Се роди многу, се намножи.
Англиски: bear Албански: u shumua
Изведенки
1. народува несв.
(се) народуваат
повт.
2. народување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК